Meno: Heslo:

Púťka spevákov do OdorínaAko nás Pánbožko a svätá Cecília od tragédie ochránili

Roku Pána 2015 jedenásteho mesiaca, v nedeľu dvadsiateho druhého tohože mesiaca, na sviatok svätej Cecílie (patrónky hudobníkov) do malého mestečka Odorína bolo treba ísť celému tvrdošínskemu zboru. Tamže nás vyzval prísť kňaz kedysi v Tvrdošíne pôsobiaci, vdp. Michal Janiga. Spievať rozličné nábožné pesničky sme mali. Či už pre benefičné účely záchrany kostolíka v Danišovciach (treba si pozrieť webovie stránky) alebo pre oslavu Božiu sme pieť chceli. Keď už sme tam mali byť, Rok milosrdenstva sme si chceli uctiť pobudnutím v kostole Božieho milosrdenstva v Smižanoch (najmohutnejšom osídlení na Spiši). I kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach chceli sme poobzerať zvnútra i zvonka. NO NEDOŠLI SME CELKOM NA SPIŠ.

Zastavili sme na prekrásnom horskom priechode z Oravy na Liptov, ktorý miestni Hutami zovú. Nuž, ale nechcem predbiehať. Poviem vám, cesta bola prekrásna, hory pocukrované, jedličky a smriečky sťaby ujko Mrázik pohladil svojou paličkou inovaťkou. A toho ľadu čo bolo na ceste! Čerstvý, vyleštený, vábiaci k tancu. Veru sme aj tancovali! Koťuha dopravný prostriedok sa začal potácať a strmhlav sa rúti na najbližšie zvodidlo. Tresk a buch a razom sme sa ocitli zoči-voči zvodidlám. Tresk a buch a razom sa auto za nami ocitlo zoči-voči nášmu zadnému nárazníku. Veru, i žandárov sme volať museli. Do smiechu nám veru nebolo. No chvála dobrému Pánu Bohu nikomu sa nič nestalo. No len povážte, koľko šťastia nás postretlo! Svätá Cecília spevákov na Božiu slávu spievajúcich istotne zaratovala.

Do Spišskej stolice by sme sa už nedostali, ani keby eroplán po nás poslali. Nuž, ako sa vraví, človek mieni, Pán Boh mení... Zbehlejší v zemepise si uvedomili, že sme predsa v Liptovskej stolici, nuž poďme zaspievať do chrámu svätomikulášskeho! Tam Bohu a ľuďom slúži náš bývalý kaplán Tomáš Pavlikovský. Či sme len potešili jeho i jeho farníkov! „Dnes ste mali byť tu!“ povedal nám na omši svätej. A veru sme si uvedomili, že Pán Boh predsa len riadi všetko tak, ako sa Jemu páči. Od týchto čias ďakujeme Pánu, že sa nám nič horšieho nestalo a s veľkou radosťou spievame Pánovi pieseň novú, lebo vykonal veci zázračné...