Meno: Heslo:

KAPLNKY

Kaplnka Panny Márie

    -veľmi pekná, nedávno obnovená.
    Situovaná je veľmi blízko cesty,ktorá bráni jej zvýšenej a bezpečnej návštevnosti. Pozornosti neujde stála starostlivosť o ňu a v nej neustále obnovovaná výzdoba.

Skalka

    Tiché miesto v prírode nám ponúka možnosť prežiť modlitbu netradičným spôsobom. Veriaci sa radi stretajú na modlitbách svätého ruženca, litániách, krížovej cesty i na slávení svätej omše, ktorá býva na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie.

Kaplnka pod Žibľonkou

    Vo filiálke Štefanov máme kaplnku na Ostrom vrchu pod vysielačom na Magurke. Prichádzajú k nej veriaci nielen zo Štefanova ale aj Tvrdošína, Vavrečky a Námestova.

Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie

    Kaplnka Sedembolestnej, ktorá bola postavená asi v roku 1780 stojí v Tvrdošíne na Vojtaššákovej ulici smerom na Trstenú.

Kaplnka v Tvrdošínskej rovni

    Jej umiestnenie je nové.Zmena bola pri prestavbe tzv. poľskej zákruty. Kaplnka je udržiavaná a navštevovaná

Kaplnka v Kamenitej

    V chotári Horného Štefanova stojí v prírode kaplnka v Kamenitej. O túto kaplnku sa starajú a udržiavajú chatári.

Súsošie Najsvätejšej Trojice v Krásnej Hôrke

    Toto je súsošie Najsvätejšej Trojice, v smere z Krásnej Hôrky do Nižnej, pri korunovaní panny Márie.

Kaplnka pod Hájom

   Pred dvadsiatimi rokmi bola natretá na modro,dnes je biela.Obnovil je Krásnický urbár ?Overím. Jej výstavba siaha odhadom niekde do rokov 1900-1910.Modlievali sa tam roľníci počas senných prác a pastieri dobytka. Jej okolie bolo bohaté na čučoriedky. Plocha je teraz zarastená drevinami /sm,jd,/vo veku 45 až 60 rokov. Smrekovec pri nej je asi poznávací znak a pozornosť pre jeho malý výskyt v lokalite.

Kaplnka v Krásnej Hôrke

   Interiér kaplnky v Krásnej hôrke a jej zimný záber


KRÍŽE
   Prícestný kríž postavený v dávnejších časoch je momentálne veľmi blízko cesty a nepridáva mu ani neupravené okolie. Hustá doprava z a do Medvedzia a sídlisko tiež nepridáva tomuto miestu možnosti častejšieho zastavenia sa veriacich na krátku adoráciu.
   Už historicky významný kríž postavený pri starej ceste z Medvedzia do Štefanova na pravom brehu rieky Oravy.

    Na Grúniku v Hornom Štefanove sú postavené dva kríže. Jeden drevený, bol postavený asi pred 80 až 100 r. na mieste kde zomrel pán Štipta.  Viac informácii o ňom nemáme. Tiež nemáme informáciu o jeho posvätení.

    Druhý kovový v ohrade dala postaviť v r. 1972 pani Gajdošíková na znak vďaky za uzdravenie manžela. O posvätení kríža tiež nemáme informácie.

Vojtaškova Tvrdošín

    Drevený kríž vo Vojtáškovej v Tvrdošíne bol postavený z iniciatívy tvrdošínskych poľovníkov v roku 2000. Posvätený bol vdp. Ľudovítom Fričom, farárom v Tvrdošíne v deň pamiatky na svätého Petra a Pavla za účasti asi stovky veriacich z Tvrdošína a poľovníkov z okresu. V roku 2007 bol prestavaný, nakoľko pádom stromu bolo zlomené rameno kríža.

    Tento kríž bol postavený nie tak dávno. Bol postavený ako náhrada za kamenný kríž medzi Štefanovom a Tvrdošínom . Hneď vedľa je studnička.

    Tento kríž bol postavený v roku 1932 pri zvonici na Dolnom Štefanove.

    Tento kríž je postavený na ceste k cintorínu, ktorý je na Dolnom Štefanove.

    Tento kríž stojí na rázcestí v obci Štefanov nad Oravou v dolnej časti poniže Obecného úradu.

    Tento kríž bol postavený roku 1923 pánom Bebejom Štefanom v zaujímavej lokalite nad Kr. Hôrkou. Z fotky vidieť jeho lokalizáciu. Vzdialenosť k Medveckej Skalke je okolo 300 m.